Andrija Jonić objavio je roman Refren, koji je za kratko vreme osvojio brojnu publiku, kao i nagradu Pegaz za roman godine Književne omladine Srbije na 58. Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu. Novo, prošireno izdanje ovog više puta rasprodatog romana, objavila je izdavačka kuća Laguna. Autor je onlajn zbirke kratkih priča i tekstova Dnevnik vidljiv čudnima. Za samo dve godine i sa svega nekoliko objavljenih tekstova ta zbirka je postala najčitanije književno delo u onlajn formi, praćeno kratkom pričom Idi probudi ostalu decu.
Roman Refren je priča za putnike u potrazi za skrivenim odgovorima. Međutim, koja su to pitanja kojima se ova knjiga bavi?
Refren se bavi suštinskim pitanjima, onim najvažnijim, o samom životu i ljudskoj prirodi. Međutim, on to radi iz jednog potpuno drugačijeg ugla, ali tako da pored naznake koju pruži, ostavi prostora čitaocu da i sam dođe do sopstvenih odgovora. Smatram da je upravo zbog takvog pristupa ovaj roman svako proživljavao na sopstveni način i iz te priče uzimao ono što mu je u tom trenutku bilo potrebno.
Zbog čega treba pročitati Refren?
Refren je priča za svakog od nas i baš zbog toga glavni junak ovog romana nema ime već je predstavljen pod nazivom NN. Roman u sebi sadrži niz istinski važnih spoznaja svedenih na izuzetno proste reči i simbole koji se određenim redosledom „urezuju“ negde duboko u podsvest čitaoca. Za mene kao autora, krajnji utisak o romanu je nevažan, važno mi je samo ono što dolazi posle toga. Vrlo je moguće da se jednog jutra čitalac probudi baš kao i NN ‒ sa jednim potpuno novim pogledom na svet.
Sve češće možemo čuti za projekat Kvazar, knjigu koju pripremate već dugi niz godina. Šta ona predstavlja i u kakvoj je vezi sa Kvazar forumom, tribinom o kojoj se sve više priča?
Kvazar je globalni projekat pisan sa ciljem da razbije određene iluzije uma kao i veštačke osećaje koje su ljudi razvili pod pritiskom bolesnih okolnosti u kojima se nalaze. Pisan je sa jasnim ciljem da podigne nivo svesnosti pojedinca i pokaže nove smernice u posmatranju života i veštačkog autodestruktivnog sveta u kome živimo. Još ne znam kada će knjiga biti objavljena, to je izuzetno obiman projekat i kao takav zahteva mnogo više vremena za pripremu.
Kvazar forum je skorašnji projekat koji sam pokrenuo u saradnji sa psihoterapeutom Nikolom Krstićem. Biće to prva filozofsko-psihološka tribina na ovim prostorima sa ciljem da okupi brojne umetnike, naučnike i filozofe koji žele da učestvuju u konstruktivnim debatama zajedno sa publikom. Smatram da je takva kulturna manifestacija potrebna ljudima koji su sve više zatrpani sadržajem u kojem jedva da ima nekog sadržaja. Praznina je postala privlačna, a sve o čemu treba da se razmišlja malo duže postalo je dosadno. Kratke misli, proste reči i odsutnost trenutno su najprisutniji među nama. Mi imamo plan da preokrenemo situaciju.
Šta bi pisac koji živi od informacionih tehnologija, a istražuje metafiziku i psihologiju poručio čitaocima?
Život je onoliki koliko ga istražite, ako niste počeli ‒ sada je vreme.
Autor: Branko Rosić
Izvor: Magazin Nedeljnik (broj 322, 15.3.2018.)